+38 (050) 590 29 22

Якщо Вам сказали слово «овербукінг», то можете попрощатися зі своїм прекрасним готелем на першій лінії. Велика ймовірність, що жити доведеться десь в іншому місці в зовсім іншому готелі. Це не жахливий сон, а звичайна туристична реальність.
З сезону в сезон овербукінг трапляється, коли туристів не селять в той готель, що вони забронювали. Простими словами, overbooking можна описати, як звичайну перепродажу. Припустимо, загальна кількість номерів – 555, а бронювань на 10 номерів більше (по дві особи в номері) і вже 20 туристів їдуть селитися в інший готель.

Чому ж так відбувається?
Винуватців овербукінга може побут кілька:
• сам готель
• туроператор
• турагентство

Overbooking з вини готелю
В готелі може статися збій програми і один і той же номер можуть продати двічі.
Винною буває не тільки програма. Рідко, для підстраховки, представник готелю може схвалити більше заявок, ніж є номерів в готелі, на випадок, якщо якийсь турист відмовиться від бронювання за кілька днів до заселення.

Overbooking з вини Туроператора
Є кілька ситуацій, в яких можливий овербукинг з боку Туроператора:
• Наприклад, готель може в будь-який момент припинити продаж номерів і відправити туроператору лист. У високий сезон цей лист може загубитися, і представник туроператора продовжить приймати заявки в готель, отже – овербукинг.
• Туроператори викуповують заздалегідь обумовлену кількість номерів у готелі для своїх туристів (блоки місць). Через велику кількість заявок туроператор міг неправильно підрахувати кількість номерів які залишилися – для нових заявок від турагентів. Заявки підтверджуються, а потім виявляється, що номерів вільних вже і немає.
• А ось коли туроператор знаючи, що номерів в готелі не залишилося, продовжує підтверджувати заявки туристів, то він намагається навмисно закрити «номерні дірки» в інших готелях.
• Найбільш нечесний варіант – це коли туроператор і / або його приймаюча сторона навмисне займаються овербукінгом. Підтверджують заявки, але не відправляють їх готель. Коли заявок збирається багато, то туроператор намагається домовитися з готелем, знизити ціну, поселити цих туристів. Але готель може і не погодитися йти на поступки шахраїв, адже або не захоче знижувати ціну, або всі номери вже розпродані. Як правило це найпоширеніший варіант овербукинга на туристичному ринку України.

Overbooking з вини турагенства.
• Турагенти теж бувають нечесними і можуть шахраювати. Як це відбувається? Турагент розхвалює туристу готель, який вище його бюджету, і каже, що зробить дуже привабливу ціну. Ну як тут встояти? А далі відбувається наступне:
• Припустимо тур коштує 1000 дол, але для туриста це дорого. Турагент робить знижку в 150 дол, виходить 850 дол і готель вже дуже сподобався.
• Коли турист йде, турагент бронює готель, який якраз і коштує 850, а то і 800 дол. Це вже буде зовсім інший готель і по харчуванню і по сервісу.
• За 2-3 дні до вильоту повідомляє туристу, що в готелі стався овербукинг (причину турист можете вибрати зі списку вище). Що в цьому випадку робити туристу? Тут два варіанти: або відмовлятися від путівки і втратити більшу частину грошей із-за штрафу (про що повідомить не чесне турагентство) від туроператора, або погоджуватися на альтернативу, тому що відпустка вже підписана, речі зібрані, друзям всім вже похвалилися.

Овербукінг може статися через несправність системи бронювання, помилки туроператора або працівника готелю, що відхиляє або підтверджує заявки. Також, має місце бути шахрайство туроператорів і турагенств.
Обережніше за все потрібно бути з Туреччиною і Єгиптом, адже це самі популярні напрямки.

Чи винне турагентство в овербукінгу?
Турагентство здійснює посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб’єктів туристичної діяльності.
Саме так сказано в Законі України «Про туризм» від 15.09.1995 № 324/95-ВР
Турагенство не займається продажем турів. Всі тури продає туроператор, а турагенство є прямим партнером. Немає ніякого сенсу дзвонити в купу турагенств і питати ціни та конкретний готель, адже більшість турагентів можуть сказати ціну на 100, а то і 300 доларів нижче або вище, а коли турист прийде в офіс, то виявиться, що ціна зросла, або цієї пропозиції вже немає. Дивіться всі ціни на офіційному сайті туроператора.
Хоч недобросовісні турагенства і можуть «влаштувати» овербукинг, але в основному як раз турагент і може допомогти в разі виникнення такої неприємної ситуації, як овербукінг (якщо, звичайно, сам його НЕ викликав).
А саме, туранент може:
• З’ясувати справжню причину овербукінга;
• Максимально спробувати вирішити ситуацію.
• Зв’язатися з туроператором і знайти варіант, який підійде туристу.

Відповідно до Закону України «Про туризм», при виникненні овербукінга, туроператор зобов’язаний запропонувати альтернативне розміщення без будь-яких додаткових витрат для туриста.

Чи допоможе турагент при овербукінгу?
Турагентство домовляється з туроператором, щоб туристу надали кращу альтернативу.
Коли туристу перенесли виліт, або в готелі погано годують і в інших неприємних сітаціях дуже часто звинувачують турагентство, де придбали тур. Але не завжди вина на турагентстві. Якраз навпаки, якщо турагенство надійне, то турагенти будуть шукати всілякі варіанти для усунення подібних проблем.
У випадку припинення продажу номерів у якомусь готелі, то турагент спробує домовитися з туроператором за кращу альтернативу без будь-яких доплат, а якщо варіант буде дешевше, то можливий і повернення різниці.

Резюме:
Не треба спокушатися на шахрайські знижки від турагенств, які хочуть «впарити» тур, адже не завжди можна бути впевненим в доброякісності турагенства. Таким турагенства важливо продати більше заявок і вони не ставлять в пріоритет якість відпочинку туриста, не можуть порадити хороший готель, адже просто не знають напрямки і готельну базу, і вони не будуть вирішувати проблеми туриста, так як у таких турагентств інші завдання, і вони як раз і є учасниками, яке створюють проблеми для туристів.